“Herlig hedonistisk bioskum lavet på de tre hoveddruer. Den er utroligt letløbende, ren og umiddelbar frugtig i stilen. Her er mere tyngde, et let tannisk bid og en lidt livligere ... Læs mere
370,00 kr.
Ikke på lager
Druer
75 cl
10% gæret på fad
Frankrig
“Herlig hedonistisk bioskum lavet på de tre hoveddruer. Den er utroligt letløbende, ren og umiddelbar frugtig i stilen. Her er mere tyngde, et let tannisk bid og en lidt livligere mousse end Moreaus blide blanc de blancs. Tilmed med en laber løgskalsfarvet teint og fuld af næstekærlighed. Vinen er lige så charmant som farven. Dejlig kalket næse, fuld af pink grape, røde æbler, syltet ingefær, lidt ribs og bagværk, der går igen i den generøse og fyldige smag, der stadig har retning og et animerende blidt antrit. Moderne champagne, uprætentiøs champagne, der ikke er så ensrettet i udtrykket eller domineret af modningen på gærresterne. Boble med personlighed.” 92 point – 5 stjerner, Morten Bundgaard, Jyllands-Posten maj 2023
Daniel Moreaus elegant og let cremede stil vises på bedste vis i dette næsten ligelige blend af Pinot Meunier, Pinot Noir og Chardonnay. Boblerne er blide og fyldige og giver en meget letdrikkelig og charmerende champagne. Økologisk dyrket.
Se produkt PDFChampagnehuset Daniel Moreau er grundlagt helt tilbage i 1875, men det er husets nyere historie der for alvor har sat huset på verdenskortet. Daniel Moreau startede i 1970 med at flaske champagner under egen etiket, og har i dag med sine to økologiske cuvéer opnåede niveau 3 i Haute Valeur Environnementale.
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK