Fino fra den berømte Macharnudo Alto mark. I sandhed en Fino for kendere. Den er som i de gode gamle dage gylden i farven, og ikke afbleget som meget moderne ... Læs mere
285,00 kr.
På lager
Druer
Sherryfade
75 cl
Kalk, Albariza
Fino fra den berømte Macharnudo Alto mark. I sandhed en Fino for kendere. Den er som i de gode gamle dage gylden i farven, og ikke afbleget som meget moderne fino sherry bliver det. Naturligvis ufiltreret aftappet og intens i smagen.
Bota 91 er sammensat af fade fra soleraen og første og anden criadera, med en gennemsnitsalder på 10 år. 5000 flasker aftappet i Februar 2019 ved 15% alc.
Ideen om at Fino sherry skal drikkes ungt, er ikke gældende for denne slags sherry, der udvikler sig positivt på flasken over flere år. Faktisk udvikler den sig også positivt i flere uger efter den er åbent. Forudsat den står på køl.
Det er ikke nogen overdrivelse at kalde sherryerne fra Equipo Navazos for verdensklasse. Unikke aftapninger af sjældne Botas fra Andalusiens mest sagnomspundne kældre har sat en hel vinverden på den anden ende.
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK