Stéphane Gallet er den mandlige halvdel af Roc des Anges, men også manden bag huset Terres de Fagayra. Den røde Mary på ren Grenache har fået samme vinificering som den ... Læs mere
260,00 DKK
På lager
Druer
Ståltank
75 cl
Skifer
Frankrig
Stéphane Gallet er den mandlige halvdel af Roc des Anges, men også manden bag huset Terres de Fagayra. Den røde Mary på ren Grenache har fået samme vinificering som den hvide. En sødmefuld bærkoncentration, der også har friskhed og mineralitet, og derfor aldrig bliver overdrevet sød eller alkoholisk. Den er et ”match made in heaven” til oste og chokolade baserede desserter.
Med sin unikke næse for Maurys terroir har Stephane Galet fundet sine 3 hektar, i den nordlige ende af Maury for foden af en kæmpe kalkstensklippe. Her er væsentligt køligere end i resten af appellationen, og den porøse jordbund af skifer og kalksten er med til at sikre kompleksitet og mineralitet.
Se produkt PDFStéphane Gallet er manden bag dette lille domaine, hvis specialitet er søde vine fra Roussillon. I særdeleshed vinene fra Maury. Stéphane er en ihærdig, talentfuld og næsten selvudslettende personlighed med et skarpt fokus på den bedst mulige kvalitet.
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK