Chappaz søde vine er at regne til verdens absolut bedste dessertvine. Senest har de modtaget de magiske 100 point hos Robert Parker, for en af deres søde vine, opfulgt af ... Læs mere
900,00 kr.
Ikke på lager
Druer
50 cl
Granit
Schweiz
Chappaz søde vine er at regne til verdens absolut bedste dessertvine. Senest har de modtaget de magiske 100 point hos Robert Parker, for en af deres søde vine, opfulgt af flere vine der har modtaget 96-99 point. En af Chappaz forrygende søde vine er denne elegant søde Grain Noble. Det er en blanding af 2019 og 2020 årgangen, og har en udsøgt sødmefyldt balance, der aldrig kammer over og bliver tung og svulstig. Ekstremt højt niveau, stærkt begrænset mængde.
Se produkt PDFMarie-Thérèse Chappaz er et ikon for biodynamisk vinbrug, og en veritabel superstjerne i Schweiz. Hendes vine er stærkt efterspurgt på toprestauranter og hos private vinentusiaster i Schweiz, og derfor nærmest uopdrivelig, både i hjemlandet og især på eksportmarkedet. Det er derfor med stor stolthed at vi er blevet valgt af Marie-Thérèse til at præsentere hendes vine for første gang i Danmark!
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK