Petite Arvine er en drue der oprindeligt stammer fra Valais i Schweiz, cirka 80 km. væk, på den anden side af Alperne. Ottin laver denne semi-aromatiske drue med presning af ... Læs mere
225,00 kr.
Ikke på lager
Druer
75 cl
Italien
2-3 uger på ståltank
Petite Arvine er en drue der oprindeligt stammer fra Valais i Schweiz, cirka 80 km. væk, på den anden side af Alperne. Ottin laver denne semi-aromatiske drue med presning af hele klaser hvorefter vinen gærer mellem 2 og 3 uger på ståltank. Vinen lagrer herefter på det fine bundfald i 7 måneder inden aftapning. Vinens generøse duft er meget indsmigrende med citrus, ingefær og moden grapefrugt. Den læskende og fyldige frugt, giver vinen en let og elegant tyngde.
Se produkt PDFTilbage i 1989 startede den ny udlærte, 23 år unge vinmager Elio Ottin sit lille vinhus, langt oppe i de Italienske alper, mellem kommunerne Quart og Saint-Christophe. Her i det pittoreske og ufremkommelige Valle d’Aosta grundlagde han sit vinhus midt mellem frugtplantager og græssende køer.
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK