“Østrigsk rødvin bevæger sig hele tiden stille og roligt fremad og bliver mere og mere interessant. Blandt årsagerne til det er, at der bliver forsøgt en masse spændende sammensætninger af ... Læs mere
210,00 kr.
På lager
Druer
500 ltr. træfade
75 cl
Kalksten
Østrig
“Østrigsk rødvin bevæger sig hele tiden stille og roligt fremad og bliver mere og mere interessant. Blandt årsagerne til det er, at der bliver forsøgt en masse spændende sammensætninger af druer. Her er det et par klassiske østrigske sorter, der er sat sammen – Blaufränkisch og Saint Laurent. De giver en vin, der er meget dyb i sin farve, og som smags- og aromamæssigt har en mere slagkraftig bund end ventet. Alkoholprocenten er faktisk kun på 13, men den intense og komprimerede stil får den til at virke kraftigere, og det er med til at gøre den til en interessant – og ret atypisk rødvin fra Østrig.” – Morten Wamsler, Flaskehalsen
Schusters Reserve vin, er med hans egne ord “husets visitkort”. Den udstråler alt den balance, energi og saftighed som kendetegner hele sortimentet.
Blaufränkisch og Sankt Laurent druer i et nogenlunde 50/50 blend, fra vinstokke mellem 30 og 50 år. Fyldig, afrundet og frisk frugt dominerer dette elegante og saftige blend.
Hannes Schuster overtog den fulde kontrol med vinhuset i 2004 efter sine forældre. Rosi Schuster, som vinhuset hedder, er navnet på Hannes mor.
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK