Tommy Ferriol, eller som den før 2023 hed: “Brutal Rouge” er en dristigt og saftigt blend af 70% Syrah og 30% Muscat a Petit Grains. Elegant, lys og saftdreven rødvin
Læs mere265,00 kr.
På lager
Druer
75 cl
Frankrig
Tommy Ferriol, eller som den før 2023 hed: “Brutal Rouge” er en dristigt og saftigt blend af 70% Syrah og 30% Muscat a Petit Grains. Elegant, lys og saftdreven rødvin der er som skabt til en god frokost. Navnet Tommy Ferriol markerer både Toms overtagelse af Mas Ferriol nær Perpignan, hvor vinhuset og deres bolig er i dag, samt at 2023 var 20. årgang for Matassa. Helklasegæring og vinen lagrer på et blend af brugte foudres og cement. Som alle Toms vine er der aftappet uden klaring eller filtrering, hvorfor der kan forekomme et depot.
Se produkt PDF
Tom Lubbe, født i New Zealand, men opvokset i Sydafrika, er manden bag det ikoniske vinhus Domaine Matassa i Roussillon. Sidst i 90’erne arbejdede han hos et vinhus i Sydafrika, men fik sig et 3 mdr. lærlinge ophold hos legendariske Domaine Gauby i Calce, Roussillon. Det varede ikke længe før Gerard Gauby kunne se Toms talent, og han tilbød ham efterfølgende at komme tilbage for at hjælpe med tilblivelsen af de næste 3 årgange som kælder medhjælper. Igennem disse år mødte han sin senere kone Nathalie, der i øvrigt er Gerard Gaubys datter.
Læs mere Se producent PDFBekræft din alder
Vinova sælger vin og alkohol - bekræft derfor venligst at du er over 18 år
Under 18 Over 18VINOVA overholder den danske lovgivning omkring salg af alkohol.
Personer under 18 år kan derfor ikke købe vodka, rom og anden stærkere alkohol over 16,5%.
Personer mellem 16-18 år kan købe alkohol, vin mm. op til 16,5%.
OK